Skip To Content

Making Connections

A guide to legislators’ private and public interests

For citizens who want to understand how the state legislature works, the Maine Center for Public Interest Reporting provides this guide to the private financial interests of lawmakers, the bills they have sponsored and what committees they sit on. You'll find here the sources of income for legislators and their family members, what businesses they own as well as the bill numbers and summaries of legislation on which the lawmakers were primary sponsor in the current two-year session.

We draw no conclusions about the convergence of private and public interests, only provide the information so that you can look for conflicts of interest yourself. All information in this guide was derived from 2014 lawmaker income disclosure forms on the Maine Commission on Governmental Ethics and Election Practices and the advanced bill search function on the Maine Legislature's website. We encourage you to use those sites yourself.


Select a house

Sen. Justin L. Alfond District 27 Democrat Portland
Sen. Linda L. Baker District 23 Republican Topsham
Sen. Eric L. Brakey District 20 Republican Auburn
Sen. Catherine Breen District 25 Democrat Falmouth
Sen. David C. Burns District 6 Republican Whiting
Sen. Ronald F. Collins District 34 Republican Wells
Sen. Andre E. Cushing III District 10 Republican Hampden
Sen. Scott W. Cyrway District 16 Republican Benton
Sen. Paul T. Davis Sr. District 4 Republican Sangerville
Sen. William G. Diamond District 26 Democrat Windham
Sen. James F. Dill District 5 Democrat Old Town
Sen. David E. Dutremble District 32 Democrat Biddeford
Sen. Peter Edgecomb District 1 Republican Caribou
Sen. Stan J.Gerzofsky District 24 Democrat Brunswick
Sen. Geoffrey M. Gratwick District 9 Democrat Bangor
Sen. James M. Hamper District 19 Republican Oxford
Sen. Anne M. Haskell District 28 Democrat Portland
Sen. Dawn Hill District 35 Democrat Cape Neddick
Sen. Christopher K. Johnson District 13 Democrat Somerville
Sen. Roger J. Katz District 15 Republican Augusta
Sen. Brian D. Langley District 7 Republican Ellsworth
Sen. Nathan L. Libby District 21 Democrat Lewiston
Sen. Garrett P. Mason District 22 Republican Lisbon Falls
Sen. Earle L. McCormick District 14 Republican West Gardiner
Sen. Rebecca J. Millett District 29 Democrat South Portland
Sen. David R. Miramant District 12 Democrat Camden
Sen. John L. Patrick District 18 Democrat Rumford
Sen. Kimberley C. Rosen District 8 Republican Bucksport
Sen. Thomas B. Saviello District 17 Republican Wilton
Sen. Michael Thibodeau District 11 Republican Winterport
Sen. Linda Valentino District 31 Democrat Saco
Sen. Amy F. Volk District 30 Republican Scarborough
Sen. Rodney L. Whittemore District 3 Republican Skowhegan
Sen. Michael Willette District 2 Republican Presque Isle
Sen. David C. Woodsome District 33 Republican North Waterboro
Rep. Robert W. Alley District 138 Democrat Beals Island
Rep. Susan M. Austin District 67 Republican Gray
Rep. Christopher W. Babidge District 8 Democrat Kennebunk
Rep. Dillon Bates District 35 Democrat Westbrook
Rep. Kevin J. Battle District 33 Republican South Portland
Rep. Henry J. Bear Houlton Band Maliseets Tribal Houlton
Rep. Roberta B. Beavers District 2 Democrat South Berwick
Rep. Henry E.M. Beck District 110 Democrat Waterville
Rep. Pinny Beebe-Center District 93 Democrat Rockland
Rep. Bruce Bickford District 63 Republican Auburn
Rep. Russell Black District 114 Republican Wilton
Rep. Lydia Blume District 3 Democrat York Beach
Rep. Heidi E. Brooks District 61 Democrat Lewiston
Rep. Mark E. Bryant District 24 Democrat Windham
Rep. Andrew R. Buckland District 113 Republican Farmington
Rep. Christine Burstein District 96 Democrat Lincolnville
Rep. Richard H. Campbell District 130 Republican Orrington
Rep. James J. Campbell Sr. District 21 Unaffiliated West Newfield
Rep. Paul B. Chace District 46 Republican Durham
Rep. Ralph Chapman District 133 Democrat Brooksville
Rep. Justin Chenette District 15 Democrat Saco
Rep. Benjamin Chipman District 40 Democrat Portland
Rep. Janice Cooper District 47 Democrat Yarmouth
Rep. Patrick Corey District 25 Republican Windham
Rep. Dale Crafts District 56 Republican Lisbon Falls
Rep. Matthew Dana II Passamaquoddy Tribe Tribal Princeton
Rep. Matthea Daughtry District 49 Democrat Brunswick
Rep. James E. Davitt District 101 Democrat Hampden
Rep. Jennifer DeChant District 52 Democrat Bath
Rep. Michael Devin District 90 Democrat Newcastle
Rep. Kathleen R.J. Dillingham District 72 Republican Oxford
Rep. Mark N. Dion District 43 Democrat Portland
Rep. Donna R. Doore District 85 Democrat Augusta
Rep. Robert S. Duchesne District 121 Democrat Old Town
Rep. Larry C. Dunphy District 118 Unaffiliated North Anson
Rep. Michelle Dunphy District 122 Democrat Old Town
Rep. Anthony J. Edgecomb District 148 Republican Fort Fairfield
Rep. Ellie Espling District 65 Republican New Gloucester
Rep. Jeffrey Evangelos District 91 Unaffiliated Friendship
Rep. Mark Eves District 6 Democrat North Berwick
Rep. Richard R. Farnsworth District 37 Democrat Portland
Rep. Bradlee Farrin District 111 Republican Norridgewock
Rep. Ryan M. Fecteau District 11 Democrat Biddeford
Rep. Robert A. Foley District 7 Republican Wells
Rep. Lori Fowle District 80 Democrat Vassalboro
Rep. Kenneth W. Fredette District 100 Republican Newport
Rep. Aaron M. Frey District 124 Democrat Bangor
Rep. Andrew Gattine District 34 Democrat Westbrook
Rep. Karen A. Gerrish District 20 Republican Lebanon
Rep. Sara Gideon District 48 Democrat Freeport
Rep. Paul Gilbert District 74 Republican Jay
Rep. James S. Gillway District 98 Republican Searsport
Rep. Phyllis A. Ginzler District 69 Republican Bridgton
Rep. Jared F. Golden District 60 Democrat Lewiston
Rep. Adam A. Goode District 135 Democrat Bangor
Rep. Gay M. Grant District 83 Democrat South Gardiner
Rep. Randall A. Greenwood District 82 Republican Wales
Rep. Martin J. Grohman District 12 Democrat Biddeford
Rep. Stacey K. Guerin District 102 Republican Glenburn
Rep. Scott M. Hamann District 32 Democrat South Portland
Rep. Sheldon M. Hanington District 142 Republican Lincoln
Rep. Jeffrey P. Hanley District 87 Republican Pittston
Rep. Denise P. Harlow District 36 Democrat Portland
Rep. Stephanie Hawke District 89 Republican Boothbay Harbor
Rep. Frances M. Head District 117 Republican Bethel
Rep. Erin D. Herbig District 97 Democrat Belfast
Rep. Lloyd C. Herrick District 73 Republican Paris
Rep. Craig V. Hickman District 81 Democrat Winthrop
Rep. Norman E. Higgins District 120 Republican Dover-Foxcroft
Rep. Gary L. Hilliard District 76 Republican Belgrade
Rep. Brian D. Hobart District 55 Republican Bowdoinham
Rep. Barry J. Hobbins District 14 Democrat Saco
Rep. George W. Hogan District 13 Democrat Old Orchard Beach
Rep. Brian L. Hubbell District 135 Democrat Bar Harbor
Rep. Patricia Hymanson District 4 Democrat York
Rep. Erik C. Jorgensen District 41 Democrat Portland
Rep. Jonathan Kinney District 22 Republican Limington
Rep. Mary Anne Kinney District 99 Republican Knox
Rep. Victoria P. Kornfield District 125 Democrat Bangor
Rep. Charles B. Kruger District 92 Democrat Thomaston
Rep. Walter A. Kumiega III District 134 Democrat Little Deer Isle
Rep. Michel A. Lajoie District 58 Democrat Lewiston
Rep. Lawrence E. Lockman District 137 Republican Amherst
Rep. Ricky D. Long District 145 Republican Sherman
Rep. Thomas R.W. Longstaff District 109 Democrat Waterville
Rep. Louis J. Luchini District 132 Democrat Ellsworth
Rep. Peter A. Lyford District 129 Republican Eddington
Rep. Joyce A. Maker District 140 Republican Calais
Rep. Richard S. Malaby District 136 Republican Hancock
Rep. Donald G. Marean District 16 Republican Hollis
Rep. John L. Martin District 151 Democrat Eagle Lake
Rep. Roland D. Martin District 150 Democrat Sinclair
Rep. Anne-Marie Mastraccio District 18 Democrat Sanford
Rep. Jeff M. McCabe District 107 Democrat Skowhegan
Rep. Michael D. McClellan District 66 Republican Raymond
Rep. Joyce "Jay" McCreight District 51 Democrat Harpswell
Rep. Carol A. McElwee District 149 Republican Caribou
Rep. Andrew J. McLean District 27 Democrat Gorham
Rep. Gina M. Melaragno District 62 Democrat Auburn
Rep. Wayne T. Mitchell Penobscot Nation Tribal Indian Island
Rep. Kimberly J. Monaghan District 30 Democrat Cape Elizabeth
Rep. Matthew W. Moonen District 38 Democrat Portland
Rep. Terry K. Morrison District 31 Democrat South Portland
Rep. Catherine M. Nadeau District 78 Democrat Winslow
Rep. William F. Noon District 19 Democrat Springvale
Rep. Robert W. Nutting District 77 Republican Oakland
Rep. Beth A. O'Connor District 5 Republican Berwick
Rep. Wayne R. Parry District 10 Republican Arundel
Rep. Matthew J. Peterson District 115 Democrat Rumford
Rep. John J. Picchiotti District 108 Republican Fairfield
Rep. Richard A. Pickett District 116 Republican East Dixfield
Rep. Jeffrey K. Pierce District 53 Republican Dresden
Rep. Teresa S. Pierce District 44 Democrat Falmouth
Rep. Matthew G. Pouliot District 86 Republican Augusta
Rep. Christine B. Powers District 68 Democrat Naples
Rep. Dwayne W. Prescott District 17 Republican North Waterboro
Rep. Roger E. Reed District 103 Republican Carmel
Rep. Margaret R. Rotundo District 59 Democrat Lewiston
Rep. Diane M. Russell District 39 Democrat Portland
Rep. Deane Rykerson District 1 Democrat Kittery Point
Rep. Linda F. Sanborn District 26 Democrat Gorham
Rep. Deborah J. Sanderson District 88 Republican Chelsea
Rep. Robert J. Saucier District 5 Democrat Presque Isle
Rep. David P. Sawicki District 64 Republican Auburn
Rep. John C. Schneck District 126 Democrat Bangor
Rep. H. Stedman Seavey District 9 Republican Kennebunkport
Rep. Michael A. Shaw District 23 Democrat Standish
Rep. Roger L. Sherman District 144 Republican Houlton
Rep. Stanley Byron Short Jr. District 106 Democrat Pittsfield
Rep. Heather W. Sirocki District 28 Republican Scarborough
Rep. Thomas H. Skolfield District 112 Republican Weld
Rep. Stephen S. Stanley District 143 Democrat Medway
Rep. Paul A. Stearns District 119 Republican Guilford
Rep. Joel R. Stetkis District 105 Republican Canaan
Rep. Peter C. Stuckey District 42 Democrat Portland
Rep. Gary E. Sukeforth District 95 Unaffiliated Union
Rep. Denise A. Tepler District 54 Democrat Topsham
Rep. Timothy S. Theriault District 79 Republican China
Rep. Jeffrey L. Timberlake District 75 Republican Turner
Rep. Michael J. Timmons District 45 Republican Cumberland
Rep. Ryan D. Tipping-Spitz District 123 Democrat Orono
Rep. Ralph L. Tucker District 50 Democrat Brunswick
Rep. William R. Tuell District 139 Republican East Machias
Rep. Beth P. Turner District 141 Republican Burlington
Rep. Karen Vachon District 29 Republican Scarborough
Rep. Arthur C. Verow District 128 Democrat Brewer
Rep. Nathan J. Wadsworth District 70 Republican Hiram
Rep. Raymond A. Wallace District 104 Republican Dexter
Rep. Karleton S. Ward District 131 Republican Holden
Rep. Charlotte Warren District 84 Democrat Hallowell
Rep. Joan W. Welsh District 94 Democrat Rockport
Rep. Dustin M. White District 146 Republican Presque Isle
Rep. Tom J. Winsor District 71 Republican Norway
Rep. Stephen J. Wood District 57 Republican Sabattus